Male

Mądre zakupy – czyli 18 wskazówek jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych


Aby dobrze zaplanować budżet domowy oraz zmniejszyć wydatki na żywność, dobrze jest poznać strategie sklepów i umiejętnie robić swoje zakupy. Oto kilka prostych i sprawdzonych zasad, które pozwolą Ci zaoszczędzić na zakupach spożywczych.

 

 1. Sprawdź, ile wydajesz
  Nie możesz rozpocząć oszczędzania, jeśli nie wiesz, ile pieniędzy wydajesz. Prowadź szczegółowy wykaz wszystkich wydatków. Kiedy będziesz wiedzieć na co przeznaczasz swoje pieniądze,  możesz rozpocząć planowanie oszczędności.
 2. Prowadź listę zakupów
  Kiedy w domu zabraknie jakiegoś produktu, dopisz go do listy zakupów. Ważne jest, aby mieć taką listę w stałym miejscu – np. na lodówce. Zawsze zabieraj listę do sklepu i trzymając się jej kupuj tylko wypisane produkty. Unikaj zakupów impulsywnych- skoro nie ma czegoś na liście to znaczy, że tego nie potrzebujesz. Aby dodatkowo zaoszczędzić, możesz również zaplanować kupno wybranych produktów z wykorzystaniem porównywarki Alleceny.
 3. Planuj menu z głową
  Dokładnie zaplanuj swój jadłospis na cały tydzień z góry i konsekwentnie kupuj produkty z listy. Możesz również zaplanować swoje menu uwzględniając aktualne promocje tygodniowe. Gotowanie stanie się dużo łatwiejsze bez dodatkowych wyjść do pobliskiego sklepu po brakujące składniki.
 4. Kupuj w większych ilościach
  Zazwyczaj produkty żywnościowe w większych opakowaniach są dużo tańsze. W dużych paczkach warto kupować produkty, które nie psują się szybko np. ryż czy makaron. Jeśli kupujesz produkty w dużych opakowaniach warto wybierać produkty z krótszym terminem ważności powinieneś od razu zaplanować jak je wykorzystasz w kuchni. Przykładowo z dyni – jednego dnia usmażysz placki, a drugiego ugotujesz smaczną zupę.
 5. Kupuj przed świętami i długimi weekendami
  Przed świętami albo długimi weekendami wiele produktów jest przecenionych – szczególnie owoce, warzywa i mięso. Jeżeli masz dużą zamrażarkę, kup więcej produktów i przechowaj je „na później”.
 6. Nie wyrzucaj jedzenia
  Czy wiesz, że w Polsce ok. 4 mln ton żywności rocznie jest wyrzucane na śmietnik? Nie marnuj jedzenia! Większość produktów pozostałych po gotowaniu można wykorzystać np. kości z mięsa do ugotowania zupy, a resztki warzyw do przyrządzenia np. zapiekanki. Dobrym sposobem jest również zamrażanie jedzenia.
 7. Im rzadziej kupujesz, tym lepiej
  Statystyki mówią, że około 50% społeczeństwa robi zakupy 3-4 razy w tygodniu. Postaraj się ograniczyć zakupy. Im rzadziej będziesz wychodzić do sklepu, tym rzadziej będziesz narażony na pokusę kupowania. Zobaczysz, że ilość niepotrzebnie kupionych produktów znacznie się zmniejszy.
 8. Sprawdź różnice w cenach
  Wiele produktów jest sprzedawanych w różnych formach. Przykładem może być fasolka, którą można kupić w postaci świeżej, w słoiku lub mrożoną. Sprawdź dokładnie, jaka forma produktu jest najtańsza. Poświęć też czas na porównanie cen tych samych produktów w różnych sklepach oraz sprawdzanie cen produktów tego samego rodzaju produkowanych przez różne firmy. Użyj do tego celu porównywarki AlleCeny. Okaże się, że w różnych sklepach te same produkty mają różne ceny.
 9. Unikaj kupowania półproduktów
  Nie kupuj półproduktów np. obranej i pokrojonej marchewki. Ich cena jest nawet kilkakrotnie wyższa od ceny świeżych produktów. Unikaj również kupowania gotowych mieszanek przypraw. Są drogie i zawierają zbyt dużo soli. Lepszym rozwiązaniem jest kupno ziół i stworzenie własnej mieszanki.
 10. Zwróć produkty zepsute
  Czasami zdarza się kupić produkt przeterminowany, zgniły, spleśniały lub zepsuty w inny sposób. Nie obawiaj się go zwrócić. Sklep ma obowiązek oddać pieniądze lub zamienić kupiony towar.
 11. Kupuj produkty sezonowe
  Produkty sezonowe należy kupować tylko w określonym czasie. Są zdrowsze, smaczniejsze, a ich cena jest niższa.
 12. Nie zabieraj dzieci na zakupy
  Rodzice nie powinni zabierać swoich pociech do sklepu. Obecność dzieci na zakupach zawsze pociąga za sobą niepotrzebne wydatki –  nowe zabawki albo niezdrowe przekąski. Zakupy z nimi są dodatkowo szybkie i chaotyczne przez co nie pozwalają na racjonalne gospodarowanie budżetem.
 13. Kupuj w większych sklepach
  Hipermarkety najczęściej oferują produkty w niższych promocyjnych cenach, ponieważ mogą pozwolić sobie na większe upusty. Uważaj jednak na powszechnie stosowane specjalne techniki skłaniające klientów do robienia większych i droższych zakupów.
 14. Poznaj swój sklep
  Sposób, w jaki rozmieszczone są produkty w większych dyskontach nie jest przypadkowy. Uważaj na triki marketingowe stosowane przez dyskonty, aby nie wrócić ze sklepu z niepotrzebnymi zakupami.
 15. Idź na zakupy z pełnym brzuchem
  Najlepiej, gdy przed wyjściem do sklepu zjesz coś pożywnego. Uchroni Cię to przed kupnem drogich i niezdrowych przekąsek. Uważaj na typowy trik supermarketów – świeżo wypiekany chleb na stoiskach z pieczywem ma pobudzać apetyt klienta, który w rezultacie kupi więcej produktów spożywczych, niż zazwyczaj.
 16. Wybierz odpowiednią porę na wizytę w sklepie
  Staraj się wybrać odpowiednią porę na zakupy. Tłok oraz zmęczenie podświadomie wymuszają na nas szybkie i często drogie zakupy. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz się do sklepu w dzień powszedni, w godzinach rannych np. o 10.00.
 17. Unikaj rzeczy sprzedawanych przy samej kasie
  Przy kasach znajdują się często niezdrowe przekąski, dużo droższe od tych w głębi sklepu.
 18. Zawsze sprawdzaj paragon
  Po zakończeniu zakupów zawsze sprawdź rachunek! Zdarzają się sytuacje, że ceny produktów na paragonie różnią się od cen na półkach. Często jest to błąd kasjerów – w samych Stanach Zjednoczonych błędy popełnione przy skanowaniu produktów szacuje się na kwotę ok. 2,5 miliarda dolarów rocznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *