Różne Rodzaje Makaronu

Skąd wziął się makaron?

Spaghetti, zapiekane cannelloni, lasagne, a może tagliatelle al dente… Chyba wszyscy znają szybkie i sprawdzone dania na bazie makaronu. W wielu nie tylko włoskich domach jest to podstawa głównego posiłku w ciągu dnia. Czy zastanawialiście się jak ten produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj o różnorakich kształtach trafił na nasz stół? Oto krótka historia makaronu – prawdopodobnie prawdziwa, gdyż na jego temat krąży sporo legend.

makaron bucatini i linguine

Skąd pochodzi makaron?

Najstarsze nitki makaronu, o długości ok. 20 cali, odkryli archeolodzy w Chinach w wiosce nad brzegiem Żółtej Rzeki. Znalezisko pochodzi sprzed 4 tysięcy lat. Według legendy do Europy miał go sprowadzić wenecki podróżnik, Marco Polo. Jednak to mało realne bowiem już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspominał o tego typu potrawie. Trochę później na pomysł robienia ciasta makaronowego wpadli Arabowie. Chcąc uniknąć robienia i gotowania makaronu za każdym razem na nowo, suszyli ciasto na słońcu, formując z niego wcześniej długie nitki lub puste w środku rurki. W IX wieku przybyli na Sycylię i to od nich rdzenni mieszkańcy włoskiej wyspy, nauczyli się mieszać mąkę z wodą i przygotowywać ten specjał.

makaron callentani, fusilli rigati ułożony w kształcie serca

Jakie były dalsze losy pasty?

Włoską stolicą makaronu jest Palermo. Przez wieki było to pożywieniem dla biedoty, której przedstawiciele, udeptywali ciasto aby je przygotować. Ten początkowo mało higieniczny sposób „produkcji” został zastąpiony przez maszynę z brązu, wynalezioną na polecenie króla Ferdynanda II Neapolitańskiego. Przez kolejne lata proces produkcji makaronu stawał się coraz nowocześniejszy. Pierwsza fabryka powstała w 1740 roku w Wenecji. Od tego momentu makaron rozprzestrzeniał się błyskawicznie na cały świat. W pierwszych latach XIX wieku trafił do Ameryki Północnej, a prezydent USA, Thomas Jefferson, gorąco rekomendował go swoim gościom. Technologia produkcji makaronu rozwijała się w błyskawicznym tempie, a dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych potraw na świecie.

Jak to się je?

Czy znacie sprawdzone przepisy na potrawy z makaronu? Czekamy na wasze propozycje! Zanim jednak zabierzecie się za przyrządzanie swojego ulubionego dania warto sprawdzić gdzie można kupić ulubiony makaron w najlepszej cenie. Ciekawe propozycje znajdziecie w kuchni Lidla, na smacznej stronie Tesco czy w przepisach POLOmarket.

BON APETTIT!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *